Sunday, April 14, 2013

Autorikaitsest ja intellektuaalomandist

Tänapäeval meil on uskumatult suur vabadus ja võimalus luua väärtusi tasuta vahenditega. Selleks et midagi ehitada või konstrueerida vanasti pidi inimene väga palju resurssi raiskama just töövahendite soetamisele. Ilma haamrita, naelu ja puud ei saa midagi valmis. Hetkel aga, saab luua mistahes kui keerulist tarkvara või kunstiteose ilma senti raskamata töövahenditele ja juhenditele. Open Source ja vabatarkvara on selle põhjuseks.

Selline turu olukord, kus iga inimene ilma "suurte kapitalistide" investeerigute võib teha startup-i mis võtab ära suure firma turuosa ära, ja veelgi hullem pakub lahendust tasuta, kuna tema kulud olid minimaalsed kindlasti ehmatab palju äriinimesi. Ma arvan et selline hirm ja info vabadus internetis ongi põhjusteks, miks tänapäeval kui sa ostad mingi seade või tarkvara, sind piiratakse litsensiga võimalikult palju. See EULA keelab muuta seda toodet ja lubab kasutada ainult tootja poolt ettenähtud eesmärgiks.

Mis puudutab kunstiteoste autoriõigust, siis mul on ammu tekinud tunne, et kõik need lobid ja aktid ja muud juriidilised trikkid kaitsevad eelkõige nö levitajate õigusi. Autorid harva võidavad sellest, et nende looming muutub raskemalt kättesaadavaks, ja kindlasti nad ei saa väga suurt osa sellest rahast, mida sina maksad cd-plaadi või raamatu ostmise eest. Muidugi kui firma ise ei tegele mingi toode loomisega ja ainuke tulu on teiste inimeste töö edasimüük, siis nad püüavad piirata seda toode levikut läbi teise kanali võimalikult palju.

Täitsa imestav minu jaoks on see, et paljud e-raamatud maksavad just sama palju nagu nende paberianaloog. Hoitakse kokku paberi/tindi/inimeste töö pealt ja hind ei muutu väiksemaks? See on vist kõige erksam näide sellest, kuidas autoriõigused levitajate käes ebaorgaaniliselt piiravad turgu ja aeglustavad tehnoloogiate(e-ink) arenemist ja looduse säästmist (ilus paberiramat või väike failike sama raha eest, aga tagajärjed keskkonnale on väga erinevad)


No comments:

Post a Comment